Yine Olmadı


Şehirde ilanlarını görünce, üstelik uluslararası olduğunu okuyunca epey bir heyecanlanmıştık. Geçen yılki görüntüden farklı bir ortamla karşılaşacağımızı düşünmüştük. Gittik, üzülerek gördük ki, değişen çok fazla bir şey yoktu. Çadırlar ve satış bölümleri biraz daha düzenliydi, o kadar.

Katılımcılar, içerik, nitelik açısından yine çok yetersizdi. 2.Konyaaltı Kitap Fuarı.

Öneri ve eleştirilerimizi iletmek için geçen yıl bazı arkadaşlarla, bize Halkla İlişkiler Müdiresi olduğu söylenen Nazlı Hanım’ı aramıştık. Yoğun aramalarımıza rağmen telefonlarımıza yanıt verme, geri dönme nezaketini bile göstermedi.

Kitap Fuarı düzenlemek, diğer Fuarlar gibi bir ihtisas, bilgi gerektirir. “Bir Fuar şirketine veririz, onlar yaparlar”, düşüncesi yanlıştır. Kitap ve yayın dünyasını bilen, o dünya tarafından tanınan, kabul gören bir özelliğin olması gerekir. Böyle olmadığını Fuar’ın görüntüsü yansıtıyordu.

Katılımcılara baktığınız zaman, NTV Yayınları, Cumhuriyet Kitap, Tarih Vakfı Yayınları, Zaman Grubu ve UM:AG dışında doğru dürüst yayınevi yoktu. Çoğunlukla kitap pazarlama şirketleri ve yayıncılık sektöründe adı bilinmeyenler, tanınmayanlar yer alıyordu.

Ayrıntı, Agora, Bilgi, Can, Dergah, Dost, Doğan Kitap, Everest, İletişim, İmge, Kırmızı Kedi, Metis,Timaş, Varlık, Yapı Kredi ; bu belirtilen yayınevleri ülkemizde, tüm zor koşullara rağmen, okuruna nitelikli kitap sunmaya çalışıyor, saygın bir yere sahipler. Onların ve daha birçok nitelikli yayınevinin katılmadığı, yazarlarının okuyucuyla buluşmadığı bir etkinliğe “Kitap Fuarı” demek insana zor geliyor.

Giriş kapısındaki bez afiş aslında her şeyi anlatıyordu. Cumhuriyet yazarları dışında, güncel, ilgi çekecek hiçbir yazarın yer almadığını görüyorduk.

Fuar’ın, uluslararası boyutu ise içler acısıydı. Bazı ülkelerin bayrakları vardı, ancak kendileri yoktu.  Bomboş kalan satış bölümlerini sonraki günlerde yazarlarımız hemen doldurdu.  Abdullah Şanal İspanya bayrağı altında kitaplarını imzalıyordu. Almanya bölümü ise ilk iki gün boş kaldıktan sonra bir kadın yazar tarafından dolduruluyordu.

Konyaaltı Belediyesi’nin girişimi şüphesiz ki, önemli ve desteklenmesi gerekiyor. Ancak, bu kurumun da Fuar konusunda daha duyarlı olması gerekir.

Gelecek yıl, Fuar’dan önce bir çalışma grubunun oluşturulması, onların fikrinin alınması yerinde olacaktır. Yoksa bu güzel girişim, iki yıldır olduğu gibi, “Konyaaltı Kitap Panayırı” olmaktan öteye geçemeyecek.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 12 Ekim 2011