Tiyatro Festivali


Devlet tiyatroları, Trabzon ve Antalya’da, “Tiyatro Festivali” düzenliyor. Trabzon’daki etkinliğe toplam 11 ülke katılıyor. Kentimizde 17 Mayıs Salı günü başlayan Festival’de ise Türkiye’nin yanı sıra İtalya, Küba, Slovakya, İsrail yer alıyor.

Antalya son yıllarda birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu etkinliklerde önemli olan nitelik ve kalıcılıktır. Ne yazık ki, her iki konuda da başarı sağlanamadığı görülüyor.  Sanat etkinliği adı altında sunulan birçok şey nitelikten devamlılıktan uzak bir görüntü sergiliyor. Bunun en güzel örneğini son dönemde “Televizyon Ödülleri” adlı etkinlikte yaşadık. Emeğin en fazla sömürüldüğü, kötü çalışma koşullarının söz konusu olduğu dizi sektöründe, “Emek Bayram”ından bir gün önce ödül verildi, set koşullarından bir kelime bile söz edilmedi. Programın sunumunun düzeysizliğinden hiç bahsetmek istemiyorum. İsmail Cem’in ailesinin isim hakkını neden geri çektiğini şimdi daha iyi anlıyor insan. Bu yazının konusu Televizyon Ödülleri olmadığı için daha fazla yazmak istemiyorum. Ancak önümüzdeki haftalarda bu konuya değinmek istiyorum. Antalya yaşananları hak etmedi.

Böyle bir etkinliğin ardından düzenlenen “Devlet Tiyatroları Antalya 2. Uluslararası Tiyatro Festivali” yüreğimize su serpti, bizi umutlandırdı.

17 Mayıs Salı günü Küba topluluğunun gösterisiyle başlayan festival 26 Mayıs Perşembe günü Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği  “Bir Delinin Hatıra Defteri” adlı oyunla noktalanacak.

Ulusal Slovak Tiyatrosunun sahneye koyduğu” Balo Salonu” (19-20 Mayıs) , İsrail Cameri Tiyatrosu’nun sunduğu “Kalbimi Titret” ( 22 Mayıs), Ankara Devlet Tiyatrosu’nun uyarladığı Nazım Hikmet’in “ Memleketimden İnsan Manzaraları”ndan On bir Tablo (20 Mayıs), yine Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “ Bir Delinin Hatıra defteri (25 -26 Mayıs) benim önceliklerim arasında yer alıyor.

Biletleri internet üzerinden önceden alabilirsiniz.

Devlet Tiyatrolarının bu önemli çabası bizlerin desteğiyle devam edebilir. Antalya’nın bu tür nitelikli, kültür-sanat ortamının ufuklarını açıcı etkinliklere ihtiyacı var. Sanatın hangi dalı olursa olsun düzenlenecek etkinliklerde niteliğin ve bu kente katkısının önemi dikkate alınmalıdır.

Öyleyse, Festival boyunca mekanları dolduralım sanatçıları yalnız bırakmayalım.

Festival’in oluşumunda emeği geçenlere, Devlet Tiyatrosu çalışanlarına da emeklerine ve yüreklerine sağlık.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 19 Mayıs 2011