Teşekkürler Side


Mayıs – Eylül ayları, daha önce de vurguladığım gibi, festival dönemleridir. Aspendos Opera ve Bale Festivali’ni kısa bir süre önce geride bıraktık. İstanbul Caz Festivali sürüyor. Kültür Bakanlığı önümüzdeki günlerde, Antalya’da, Aspendos’ta bir Caz Festivali düzenleyecek.

Bundan yaklaşık 15 yıl önce, Ankara’da Ahmet Kanneci ile evinde buluşmuştuk. Kanneci, Side Antik Tiyatrosu’nda Gitar Festivali gerçekleştireceğini söylemişti. Sözünde durdu ve 4 yıl boyunca Side, Kanneci’nin çabalarıyla dünyanın önemli gitar sanatçılarını ağırladı. Ancak bir konuya yaslanan, ağırlık verilen festivallerin küçük yerlerde uzun süreli olma şansları çok fazla yoktur. Side Belediyesi yöneticileri doğru bir kararla etkinliği Side Kültür ve Sanat Festivali’ne dönüştürdüler bir farkla. Antalya’nın diğer ilçelerinde yapılan ve adına kolayca festival denilen etkinliklere benzemiyor Side’de yapılanlar. Bunun için, 23 Temmuz’da başlayacak olan 11. Side Kültür ve Sanat Festivali’nin içeriğine bakmak yeterli, olacaktır. Müzik, dans alanlarından önemli isimler 17 Eylül’e kadar sanatseverlerle buluşacaklar.

Kendi adıma, izleyeceğim etkinlikleri şimdiden saptadım. Berlin Oda Orkestrası’nın, Klasik Müzik’te ve Caz da ilginç çalışmalar ortaya koyan Burçin Büke’nin, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı arp sanatçılarından Şirin Pancaroğlu’nun, Viyana Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nün konserlerini kaçırmak istemiyorum.

Berlin Oda Orkestrası 23 Temmuz, Viyana Yaylı Çalgılar Dörtlüsü 2 Ağustos, Şirin Pancaroğlu 6 Ağustos, Burçin Büke 11 Ağustos tarihlerinde sanatseverlerin karşısına çıkacaklar.

11. Side Kültür Sanat Festivali’nde sadece bu isimler yok. Bodrum Oda Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve kapanışta, 13 Eylül’de, Antalya Opera ve Balesi Orkestrası konser verecek kurumlar arasında yer alıyor.

11.sini düzenlediği Kültür ve Sanat Festivali’yle Side Belediyesi başka etkinlikler de gerçekleştirebileceği inancını uyandırıyor bizlerde.

Gelecek yıllarda, Side’de niye bir “Edebiyat Günleri” , “Şiir Buluşması” yapılmasın.

Düşünün, Side Antik Tiyatrosu’nda şairler yapıtlarını okuyor, Side’nin farklı yerlerinde edebiyat, şiir konuşuluyor, okuma günleri düzenleniyor.

Neden olmasın? Yeter ki istenilsin ve doğru adımlar atılsın.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 21 Temmuz 2011