Şölen Başlıyor


Antalya’nın hiç de hoş olmayan bir ünü vardır. Kentimiz korsan kitapçılığın en fazla yoğun olduğu yerlerden biridir. Yaklaşık yedi yıldır, Antalya’da TÜYAP ve Yayıncılar Birliği sorumluluğunda bir Kitap Fuarı düzenleme çalışmaları vardı. Ancak, önümüze hep korsan kitap sorunu getirildi. “Önce bu sorunu halledin, ondan sonra gelin konuşalım” denildi bizlere.

TÜYAP ve Yayıncılar Birliği’nin sorumluluğunda düzenlenecek olan Antalya Kitap Fuarı’nın gerçekleşmesinde Mehmet Mülayim’in önemli çabaları vardır. Özellikle, 2006 yılından itibaren yılmadan çalıştı, kurumlara Kitap Fuarı’nın önemini anlatmaya çalıştı.

2007, 2008 yıllarında tam gerçekleştirme noktasına geldiğimizde, ne yazık ki Fuar yapılamadı. Şimdi, artık, Antalya’nın da bir Kitap Fuarı var. Bu Fuar’ın, alanının ciddi ve doğru kurumları tarafından yapılması gerekmektedir. Söylemekten usanmadık, yayıncılık konusunda ciddi Fuarlar, TÜYAP ve Yayıncılar Birliği tarafından gerçekleştirilir. Önemli olan kentteki unsurların maddi ve manevi destek vermeleridir. İstanbul, İzmir, Bursa, Çukurova’dan sonra Antalya’da Kitap Fuarı’na kavuşuyor.

Dileyelim uzun soluklu olur, geleceği Ankara ve Konya’ya benzemez.
ATSO’ya, AKTOB’a, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ve Mehmet Mülayim’e teşekkür etmek gerekiyor.

Şimdi görev bize düşüyor. Göstereceğimiz yoğun ilgiyle ve hedeflenen yüzbin ziyaretçi sayısıyla, Antalya’nın bu Fuar’ı hak ettiğini kanıtlamalıyız.

Ahmet Tüzün

Şölen Başlıyor Cumhuriyet Akdeniz 16 Şubat 2012