Sevindirici Haber


12 Aralık 2011 tarihli Cumhuriyet Akdeniz’de ve diğer yerel gazetelerde çıkan haber, uzun yıllardır verilen çabanın başarıyla sonuçlanması anlamına geliyordu.: Antalya artık nitelikli bir Kitap Fuarı’na kavuşuyor. Tüyap ve Türkiye Yayıncılar Birliği’nin İstanbul, Bursa, Adana’da ve İzmir’de düzenlediği Kitap Fuarı 16-19 Şubat 2012 tarihleri arasında Antalya’da da gerçekleşecek. Antalyalı kitapseverler önemli yayınevleri ve yazarlarla buluşma olanağını bulacaklar.

Bu sevindirici gelişmenin, tabii ki, uzun ve çeşitli engellemelerle dolu süreci vardı. Burada, bıkmadan, usanmadan işin peşine düşen Mehmet Mülayim’in çabalarını unutmamak gerekiyor. 2005 yılından itibaren Kitap Fuarı’nın yapılması için ATSO’da yoğun girişimlerde bulundu. 2006-2008 yılları arasında ATSO’yu temsilen İstanbul’da Tüyap ve Yayıncılar Birliği yetkilileriyle yaptığımız ve son anda hüsranla biten görüşmeler bugün bile belleğimizde duruyor.

Tüyap Kitap Fuarı ile ilgili düzenlenen basın toplantısında gerek Çetin Budak  gerekse Sururi Çorabatır’ın söyledikleri, kültür sanatla uğraşan, onun içinde olan bizler için sevindiriciydi. Antalya’nın, sadece kum, deniz, güneşle yetinemeyeceğini, kültür sanatın da önemli bir işlev görmesi gerektiğini vurguluyorlardı.

Tüyap Kitap Fuarı’nın gerçekleşmesi kentimizin iki önemli kuruluşunun, ATSO’nun  ve AKTOB’un işbirliği sergilemesi ve güçlerini birleştirmesi gelecekte ki kültür sanat etkinliklerine örnek oluşturacaktır. Kitap Fuarlarının bir özelliği de yazarların dosyalarını yayınevlerine sunma, onlarla tanışma olanağı bulmalarıdır. Umarım, bu Antalya’da da gerçekleşir. Tüyap Kitap Fuarı’nın, sadece bilinen ünlü yazarların sahne aldığı bir etkinliğe dönüşmemesi gerekir. Kentimizde yaşayan yazarların, şairlerin de kendilerini ifade etme, tanıtma olanağı bulmaları sağlanmalıdır. Bunun için, Fuar programı ve içeriği hazırlanırken bu kentin yazarlarıyla bir araya gelinmeli ve onların fikirleri de alınmalıdır.

Tüyap Kitap Fuarı’nın Antalya’da yapılabilmesi çabaları olumlu sonuçlandı. Fuar süresince salonları doldurmak, kentimizin böyle bir Fuarı hak ettiğini göstermek ise edebiyat ve kitapseverlere düşüyor. Daha ilk yılında yoğun ilgi gösterirsek, Kitap Fuarı uzun soluklu olacaktır. Ayrıca, kentimizin büyük bir ayıbı olan korsan yayıncılık da büyük bir darbe alacaktır.

Tüyap Kitap Fuarı’nın Antalya’da gerçekleşmesini sağlayan ATSO Başkanı Çetin Budak, AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, Cam Piramit’i tahsis eden ve önemli katkılar sunan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’a, Fuar’ın Antalya’da da düzenlenmesi için çaba harcayan Mehmet Mülayim’e ve bizi her gidişimizde sabırla dinleyen,  düşüncelerimizi paylaşan,  TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü, Cumhuriyet yazarı Deniz Kavukçuoğlu’na  teşekkür  ediyoruz.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 15 Aralık 2011