Öykü Günleri On Yaşında


Bundan on yıl önce Celal Hafifbilek’in çabalarıyla ve deneyimleriyle yaşama geçirildi “Antalya Öykü Günleri”.

Kentimiz o günden bu yana, Kasım ayında, edebiyatımızın önemli öykücülerini ağırlıyor; öykünün farklı yönleri tartışılıyor. Orhan Duru, Erdal Öz, Tarık Dursun K., Fürüzan “Onur Konuğu” olarak yer aldılar. Nursel Duruel, Sadık Aslankara, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Sezer Ateş Ayvaz, Özcan Karabulut, Ahmet Büke, Faruk Duman, Cemil Kavukçu, Şebnem İşigüzel, Ayşe Sarısayın gibi isimler yapıtlarından örnekler sundular. Öykü Günleri’nin bir önemli amacı da Antalya’da ürün veren arkadaşların kendilerini tanıtma olanağı bulmalarıdır.

Artık, aramızda olmayan Duran Yılmaz ve Saffet Uysal’ın yanı sıra Neşe Karel, Hatice Kuzgun, Arda Çalık, Tecelli Sırma, Nuri Erkal, Kamile Yılmaz edebiyatseverlerle buluştular.

Bu tür etkinliklerin zorluğu ise maddi sıkıntılar nedeniyle sürekli yapılamamalarıdır. Öykü Günleri’nin düzenleyicisi olan Antalya Sanatçılar Derneği, (ANSAN)  parasal zorlukların üstesinden gelmeyi, destekçi bulmayı başardı bugüne kadar. Ancak, şu andaki görüntü ve Derneğin yaklaşımı etkinliğin yapılmayacağı gibi bir izlenim veriyor. Öykü Günleri’nin geleneksel olarak Kasım ayında yapıldığını düşünürsek, kaygıların yersiz olmadığını daha iyi anlarız.

Ekim ayının sonlarına doğru geliyoruz. Kısa süre içerisinde etkinlik programı nasıl oluşturulacak bilemiyorum. Üstelik 27 Ekim – 05 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kitap Fuarı yapılacak, ardından 12 günlük Kurban Bayramı tatiline girilecek.

Bugüne kadar, Antalya’nın elle tutulur önemli edebiyat açılımlarından biri olan Öykü Günleri’nin yapılamaması büyük bir kayıp olur.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 21 Ekim 2010