OGK ve Yenilenme


Antalya, önümüzdeki yıllarda çok farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak. TÜYAP Kitap Fuarı, 21 Yaş Altı Dünya Futbol Şampiyonası, EKSPO 2016 bunlardan bazıları. Tümü de, kentimiz için sevindirici gelişmelerdir. Ancak, aynı zamanda bir sınav niteliği taşımaktadır. Gelecek konuklara neler sunacağız, hangi olanakları sağlayacağız? gibi soruları ciddi biçimde tartışmak, doğru adımları atmak gerekiyor. Söz konusu etkinlikler için gerekli olan stat, fuar ve kongre merkezleri gibi gereksinimlerin dışında, Antalya kültür sanat açısından da beklentileri karşılamak zorundadır. Bu konuda, kentimizde bulunan devletin sanat kurumlarına, sanat derneklerine ve sanatçılarına önemli görevler düşmektedir. Kültür sanat alanında görüşüne başvurulacak, hatta danışmanlık görevi üstlenebilecek kurumlardan biri Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) olabilir. Olabilir, diyorum, çünkü mevcut yönetimle ANSAN’ın bunu gerçekleştirmesi mümkün görünmüyor. Yönetim Kurulu’nun dağıldığı, iki kişinin keyfiyetine bırakılmış, üyeleri küstürülmüş bir dernekten nasıl bir katkı beklersiniz ki.

Yapılması gereken ANSAN’ın Olağanüstü Genel Kurul kararı alması ve yeni bir yönetimin seçilmesidir.

Geçmişte, ülkemizin sanat ve kültür alanında önemli isimlerini ağırlayan ve sanatseverlerle buluşturan ANSAN iyice dibe vurmuş ve düzey yitirmiş durumdadır. Nasıl açıldığı sorgulanması gereken sergiler, kime ne katkı sağladığı bilinmeyen söyleşilerle adet yerini bulsun diye aylık programlar dolduruluyor. ANSAN’ın önemini yitirmesi, düzeysizlik içinde varlığını sürdürmesi sadece Dernek için olumsuz sonuçlar getirmeyecektir. Aynı zamanda kentimizin kültür sanat alanında kan kaybetmesi, geriye gitmesi anlamını taşıyacaktır.

ANSAN’ın varlığını sürdürebilmesi, belirli bir süreci alsa da, yenilenmiş ve bilinen isimlerden oluşmayan bir Yönetim Kurulu’yla mümkündür.

ANSAN’da da olduğu gibi dernekler kimsenin tekelinde değildir. Gün gelir, üyeleri, “yeter artık” diyerek demokratik tepkilerini ortaya koyarlar.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 22 Aralık 2011