Nitelikli Sanat


Sanat Sosyolojisi alanında önemli isimlerden biri olan Ali Akay, Bağlam Yayınları’ndan çıkan, “Kıvrımlar” adlı kitabında, 1973-1980 yılları arasında Altın Portakal’da yaşananları şöyle değerlendiriyor.: ” O dönem sanatın her dalında düzenlenen etkinlikler, Türkiye’nin nitelikli sanatçılarını Antalya’da buluşturdu. Plastik Sanatlar,Edebiyat,Müzik, Karikatür alanında ürün veren sanatçılar hem kendi aralarında yapıtlarını tartıştılar, hem de onları kentin belirli bölgelerinde sergileyerek halkla buluşturdular. En önemlisi, ortaya konulan işler nitelikliydi. Antalya’da yaşananlar bir daha ülkemizin hiç bir kentinde tekrarlanamadı.”

Akay’ın yazdıkları arasında bir sözcüğün altını kalınca çizmek gerekiyor. :” Nitelik”. Elbette, Antalya otuziki, otuzüç yıl öncesinin kenti değil. Ülkemiz gibi, o da aşamalardan geçti. Ancak, kültür sanat alanında kentimiz yeterli gelişmeler kaydedemedi. 1990 yılların başında kendiliğinden ortaya çıkan, ” sivil baskı “, devletin sanat kurumlarının gelmesini, özel galerilerin, sanat merkezlerinin açılmasını sağladı.

Ancak, o dönem işe tutkuyla sarılanlar zamanla yıldılar, küstüler, hatta bazıları Antalya’yı terkedip gittiler. Kötü sanat, iyi sanatın yerini aldı. Sanat adı altında kötü işler sunulmaya başlandı, bugün de bu anlayış devam ediyor. Artık, kentimiz bir “sanat çöplüğü”ne dönüşme sorunuyla karşı karşıya.

Bundan bir kaç hafta önce düzenlenen, “4. Uluslararası Antalya Plastik Sanatçılar Kültür Buluşması” bu düşüncelerin ortaya çıkmasına, dile getirilmesine neden oldu. Etkinlik bağlamında Antalya Müzesi’nde sergilenen çalışmaları büyük bir üzüntüyle izledim. Çağdaş sanattan, estetik kaygılardan uzak bir sergiyle karşılaştım. Müze’den Kale Kapısı’na doğru yürürken kafamda o soru iyice somutlaştı. : “Antalya sanat çöplüğüne mi dönüşüyor?”

Antalya’da bulunan tüm kurumlar, başta Belediyeler olmak üzere

Nitelikli, iyi sanatın sergilenmesi yolunda çaba harcamalıdırlar.

Hangi sanat birikimlerine destek verdiklerinin bilincinde olmalıdırlar. Bu etkinlik sırasında Antalya’ya gelen sanatçıların ATSO tarafından kabul edilmesi sanatçı arkadaşlarımızı üzmüştür. O ATSO ki, Antalya Kitap Fuarı’na destek vermesi, ekonomik zorluklar nedeniyle sanatçılarını fuarlara gönderemeyen, kataloglarını bastıramayan Antalya Sanatçılar Derneği’ne katkı sunması beklenir.

Antalya’nın bir sanat çöplüğüne dönmemesi ve bu konuda duyarlı

Davranılması kentlilik bilincinin gereğidir.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 26 Haziran 2010