Kitabevi


Hakan Birol, Dünya ve Türkiye sorunlarını tartışmak ve değerlendirmek için sıkça buluştuğum bir arkadaşım. Dünya görüşlerimiz çok farklı olsa da birbirimizin düşüncelerine saygı duyarız. Okuyan, kitabı seven birisidir. Belirli aralıklarla İstanbul’un,  Ankara’nın yolunu tutar. Gerekçe olarak da şunları söyler:  Ankara’da, Konur Sokak’taki  kitabevlerinde günü geçirmek, İstanbul’da aradığım, istediğim kitabı bulabilmek büyük bir keyiftir. İstanbul ve Ankara’ya gittiğimde kitabevlerinden çıkamıyorum. Böyle yerlerin olmaması Antalya için koca bir ayıp.

Antalya’da, tanınmış büyük alışveriş merkezleri çoktan kendilerine yer buldu. Bu merkezlerde dünyanın ünlü markaları mağazalarını açtılar. Konaklama ve yiyecek sektöründe azımsanmayacak gelişmeler yaşandı. Dünyanın ve ülkemizin bilinen isimleri yatırımlar yaptılar. Ancak, Antalya’da doğru dürüst kitabevi yok. Birkaç yıl önce, İstanbul ve Ankara’da bulunan bazı kitabevleri  Antalya’da da temsilcilik açmak için araştırma yaptılar. İzlenimleri, olumsuz olmalı ki, kitabevi açmaktan uzak durdular. Nüfusu 1,5 milyonu aşan bir kent için büyük bir eksiklik değil mi? Büyük alışveriş merkezlerinde bulunan, o bildiğimiz kitabevi zinciri gerçek okurun boşluğunu dolduracak nitelikte değil. Ayrıca, orada çalışan arkadaşlar yeni yayınlardan, kitaplardan habersiz.

Türkiye’nin sayılı yayın ve kitabevlerinden biri Antalya’da temsilcilik açtı. Onlarda da aynı sıkıntı yaşanıyor. Başta kitabevi sorumlusu olmak üzere çalışanlar kitapla ilgisi olmayan kişiler. Kitabevleri sadece kitap satılan, kitaba ulaşmamızı sağlayan mekanlar değildir. Oralarda, bir kentin eli kalem tutan, düşünen insanları buluşurlar.

Geçmişte, Cahit Kerse’nin sahibi olduğu Akdeniz Kitabevi bu işleri yerine getiriyordu.

Antalya’da yaşayan birçok yazar, şair birbirlerinden habersiz üretmeye devam ediyorlar. Bir kitabevi  kitaba ulaşmamızı, tekrar bir araya gelmemizi sağlayacaktır.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 15 Eylül 2011