İyimserlik


Biz ne kadar hoyrat, acımasız davransak da doğa kendi yasasını dayatıyor, bildiğini okuyor. Baharın geldiğini, her şeyin yavaş yavaş uyandığını hissediyoruz. Buna ihtiyacımız var. Japonya’da yaşanan deprem, tsunami, ardından gelen nükleer tehdit, Ortadoğu coğrafyasını yeniden çizmek, paylaşmak savaşı, Kayseri’den, Muğla, Sivas’dan gelen ürkütücü haberler bizler de keyif bırakmadı.

Gergin, her an patlamaya hazır bir toplum olduk çıktık. Yaşama biraz olsun iyimser bakmayı unuttuk. Tebessüm etmek, gülmek bize uzak duruyor. Kışın ve yaşananların yükünü biraz olsun atmak ve şu dünyaya birazcık olumlu bakmak için köşemi Neyzen Tevfik’in nüktelerine bırakıyorum.

Neyzen ve arkadaşları Papazın Bağı’nda demlenirken, bir atmacanın bir serçeye saldırdığını görür. Herkes küfür kıyamet atmacayı kovalamaya başlayınca Neyzen itiraz eder.

“Beyler” der, “Siz dün akşam kuzu kebabı, bıldırcın ızgara, balık tava üstüne de baklava yemediniz mi? Kendinize bir şey söylemiyorsunuz, ama iş atmacaya gelince vicdanınızın sesini dinliyorsunuz… Atmaca da sadece kendine düşeni, rızkını arıyor beyler.”

-

… Çok önemli görevler almış biri yolda Neyzen’e rastlar, laf olsun diye de sorar. “Devlette neden hiç görev almadınız?” Neyzen, karşısında merakla ne söyleyeceğini bekleyen adama şu karşılığı verir.”Senin gibi hırsız ve hımbıllarla aynı yerde olmamak için”

-

… Neyzen’e Beşiktaş meyhaneleri önünde rastlayan bir dostu, çıkışarak “ Yahu ayıp sana” der, “Bu saatte yarı sarhoş dolaşılır mı?” Neyzen ceplerini yoklar, boynunu büker ve adamı yanıtlar. “ Ne yapalım? Cepteki para zil zurna olmaya yetmiyor.”

Dini bütün, namazında niyazında tanıdıklarından biri yolda Neyzen’le karşılaşır. “ Neyzen” der , “Cennetin anahtarları sende olsaydı beni oraya koyar mıydın?” Neyzen tanıdığına acı acı bakar, “ Ben cehennemin anahtarlarını isterdim” der. Tanıdığı sorar” Niçin?”.Neyzen yanıt verir. Seni oradan çıkarmak için.

Yazımızı, Özdemir Asaf’ın Neyzen Tevfik için yazdığı şu dizelerle noktalayalım.

Bütün metrelerin ve santimlerin

Bütün kiloların ve gramların

Bütün rakıların

Ürktüğü adam

Yazıda yer alan nükteler Süleyman Bulut’un “Nüktedan Neyzen Tevfik”  adlı çalışmasından alınmıştır. Kitap, Ocak 2011 yılında Pupa Yayınları’ndan çıktı.

Ayrıca, aynı dizi kapsamında Cemal Nadir, Şair Eşref ve Yahya Kemal’in de nüktelerini içeren kitapları yayınlandı. Meraklısına duyurulur.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 7 Nisan 2011