Ethem Özgüven


Fark derslerini vermek ve öğrenimimi tamamlamak için Almanya’dan, Ankara’ya, Dil-Tarih’e döndüm. Sancar Sayın ile birlikte Cebeci’de ev tuttuk. Kaldığım üç yıl boyunca, özellikle Antalyalı arkadaşlarımızın uğrak yeri olmuştu mekanımız.  Güzel günlerdi. Birçok kişi geldi, kaldı, misafirimiz oldu.

Unutmuyorum, bir akşam odama genç bir arkadaş uğradı: “ Kitap okumasını sevmiyorum, kitaba uzağım, ama okumak da istiyorum” dedi. Kütüphanemden, Sait Faik kitaplarından verdim. Sonra düzenli olarak benden kitap almaya başladı. Yıl 1982 – 1984 arasıydı. Sonra Ankara’dan ayrıldım, iletişimimiz koptu.

1990’larda O bambaşka boyutlarıyla karşıma çıktı. Altın Portakal Film Festivali bünyesinde Kısa Film Bölümü’nü başlatıyordu. Avusturya’ya gitmiş orada sinema eğitimi almıştı ve kendini Kısa Film alanına adamıştı. Daha sonra bu türde önemli ve ilginç çalışmalara imza atacaktı.

25 Mart 2011 Cuma günü,  Antalya Müzesi Salonu’nda, saat 17:00’de başlayacak 2.Antalya Limon Kısa Film Günleri’nin programını oluştururken aklıma düştü Ethem Özgüven. Bize katkı verebilir miydi, verirse ne boyutta olacaktı? Dünya küçüktü, internetten gerekli bilgilere ulaşıldı. Çocuksu ve özlediğimiz bir sevinçle karşıladı teklifimizi. Büyüdüğü, yetiştiği kenti Antalya’ya geldi ayrıntıları görüşmek üzere. Yıllar sonra buluştuk yeniden.

İstanbul’a döndüğünde tüm filmlerini gönderdi. Biz aralarından dokuz filmlik bir seçki hazırladık. Bunu yaparken, gösterim olanağı az olan deneysel çalışmalarını öne çıkardık. Antalya’nın cendereye dönüşmesini anlatan, “Küçük Göl”, ressam Erol Akyavaş’ın sanat anlayışını yansıtan  “Erol Akyavaş”,  İlhan Berk’in dizelerinden kurgulanan “Güre” gibi filmleri, “ Ethem Özgüven’e Saygı Bölümü”nde izleme olanağı bulacağız. 26 Mart 2011 Cumartesi günü saat 16:00’dan başlayarak gösterilecek Özgüven’in çalışmaları.

Dünün kitap okumaktan sıkılan haşarı çocuğu , bugün resimden, edebiyata  tersane kazalarından, çevre kirliliğine uzanan konularda kısa filmler çekiyor, toplumsal sorumluluğunu yerine getiriyor.

Tabii ki,  2. Antalya Limon Kısa Film Günleri’nde Kısa Film’in farklı örnekleri yer alacak. 9 ülkeden 42 film sinemaseverlerle buluşacak.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 24 Mart 2011