Dergi


Antalya dışına çıktığımda, yolum Ankara’ya, İstanbul’a düştüğünde ilk yaptığım iş kitabevlerine uğramaktır. Özellikle de dergi bölümlerine yönelirim.  Edebiyat, şiir ve diğer sanat alanlarında yayınlanan birçok dergiyi, ne yazık ki, Antalya’da bulamıyoruz. Varlık, Sözcükler, Kitap-lık, Türk Edebiyatı, Mesele, Sanat Dünyamız, Genç Sanat, Andante, Caz gibi edebiyat, plastik sanatlar, müzik alanından bildik dergileri kentimizde edinmek mümkün. Ancak, ülkemizde bunların dışında da, özelliklede şiir alanında önemli dergiler yayınlanıyor. Dergi bölümünde gezerken, onları alırken gözümün önünden 1990’lı yıllar Antalya’sı geçer. 1990 – 2000’li yılların başlarına kadar Antalya, edebiyat kültür dergiciliği açısından hareketli bir dönem yaşadı. Akdeniz Şiir, Kırk Merdiven, Morca, Bahçe, S’imge, Düşlük, Mavi Portakal  o zaman diliminde yayınlanan dergilerdi. Özellikle 3 dergiyi öne çıkarmak gerekiyor:  Kırk Merdiven, Bahçe, Mavi Portakal. Nuri Erkal’ın öncülüğünde ve büyük çabaları ile çıkan Kırk Merdiven Antalyalı edebiyatçıların bir araya gelmesini, yazdıklarını yayınlama olanağı bulmasını sağladı. Sadece bu işlevi yerine getirmedi. Antalya’da eli kalem tutanların özgüveninin gelişmesine, edebiyatla daha fazla ilgilenmesine katkıda bulundu. Bahçe Dergisi, daha sonra günümüz şiirinde söz sahibi olan şairlerin ürünlerine yer verdi, bazılarının ilk şiirlerini yayınladı. Soner Demirbaş, Nilay Özer, Gonca Özmen, Can Bahadır Yüce. Bir vefa ve saygı olarak belirtmeden geçemeyeceğim. Eğer,  Can Bahadır Yüce şiir kitapları çıkardıysa, şiirimizde bir yeri varsa en büyük katkıyı Celal Hafifbilek’ten görmüştür. Hafifbilek, Bahçe’nin başındayken, Can Bahadır Yüce’nin gönderdiği ilk şiirlerine bir edebiyat sezgisiyle yer verdi. Böylece Yüce şiirlerini yayınlama olanağını ilk olarak Bahçe Dergisi’nde bulmuştu.

Hasan Varol ve Ergün Özsoy’un yönetiminde TÖMER’in çıkardığı Mavi Portakal ise hazırladığı özel dosyalarla gündeme gelmişti. İlhan Berk üzerine hazırlanan özel sayı bugün eleştirmenler ve araştırmacılar için önemli bir kaynak oluşturuyor.

Tabii ki, Cahit Kerse’nin çabalarını unutmamak gerekiyor. Akdeniz Şiir, İnsan, Kedi, S’imge gibi dergilerle Çağdaş Türk Şiiri’ni Antalya’da tanıtma, canlı tutma çabasına girdi.

Bugün Antalya’da yayınlanan herhangi bir edebiyat dergisi yok artık.

Ne dersiniz, kentimizdeki yazarlara,  şairlere yeni bir heyecan verecek, onları bir araya getirecek edebiyat kültür dergisinin zamanı gelmedi mi?

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 8 Eylül 2011