Çukurova’dan Antalya’ya


TÜYAP Çukurova Kitap Fuarı, 10-15 Ocak 2012 tarihleri arasında 5. kez düzenlendi. TÜYAP Fuarlar Genel Koordinatörü ve Kitap Fuarları Sorumlusu Deniz Kavukçuoğlu yaptığı basın açıklamasında ilginç veriler sundu. Kavukçuoğlu’nun verdiği bilgilere göre Londra, Göteborg, Paris Kitap Fuarları’nda izleyici sayısı 80 ile 90 bin arasındadır. Kapılarını son gün okurseverlere açan ve yayıncı ile yazarı biraraya getirmeyi amaçlayan Frankfurt Kitap Fuarı’nı ise bu değerlendirmeden ayrı tutmak gerekiyor. İstanbul Kitap Fuarı’nı geçen yıl 400 bin kişi izlemiş. Bursa ve Çukurova’da bu sayı 120 bin civarındaymış. İzmir Kitap Fuarı ise 200 bin okurseverin ilgisini çekmiş.

Kitap ile ilişkimizin çok iyi olmadığı ülkemizde Kitap Fuarları’na ilginin bu kadar büyük olması ayrı bir tartışma konusu. Bu tür etkinlikleri, yeni kitap okuru kazanmak için bir olanak olarak görmeliyiz.

Uzun uğraşlardan sonra TÜYAP Kitap Fuarı’nın Antalya’da düzenlenmesi sağlandı. ATSO sağladığı büyük maddi destekle, AKTOB konaklama olanaklarıyla, Antalya Büyükşehir Belediyesi Cam Piramit’in tahsisiyle ve ulaşım konusundaki katkılarıyla üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiler. Geriye kalan ise iyi bir duyuru ile ilginin arttırılması ve kamuoyunun dikkatinin fuara çekilmesidir.

Bu konuda yerel basına önemli görevler düşüyor. Fuar öncesinde yapılacak haberlerle etkinlik sürekli gündemde tutulabilir.

Deniz Kavukçuoğlu’nun yaptığı basın açıklamasında vurguladığı bir başka nokta ise ziyaretçi sayısının ciddi bir bölümünü okulların, öğrencilerin oluşturduğudur. Antalya Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Fuar’ın tanıtımı, öğrencilerin ilgilerinin çekilmesi konusunda önemli görevler düşüyor. Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın kitaba, okumaya duyarlılığını düşününce, bunun da sağlanması zor olmayacaktır. TÜYAP Kitap Fuarı’nın geleceği bizlerin ilgisine kalıyor.

Dileyelim, TÜYAP Antalya Kitap Fuarı uzun soluklu olsun, TÜYAP yetkililerinin, “Antalya’da Kitap Fuarı düzenlemeye değer mi, korsan kitabın en yoğun olduğu bir kentte Kitap Fuarı düzenlemek doğru mu?” gibi sorularının da geçersiz olduğu kanıtlansın.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 19 Ocak 2012