Bir Umut


Bürokratlar vardır, vitrine oynarlar. Gündemde kalmayı, kendilerinden bahsettirmeyi başarırlar. Ancak, görevleri değiştiğinde, arkalarında boşluk bıraktıklarında yaptıklarının değeri ya da neler yapamadıkları anlaşılır. Konfiçyus’un dediği gibi insan arkada bıraktığı boşluk ne kadar olumlu doldurulursa o kadar iyidir. Diğer tarafta bürokratlar vardır sessizce işini yapan, yaptıklarını pek dışarıya yansıtmayan, değerleri daha sonra ortaya çıkan. Ülkemizin bu tür bürokratlara ihtiyacı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bundan birkaç hafta önce Antalya Valiliği Başkanlığında, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde bir ihale yapıldı. Bu inşaat şirketlerinin ya da yatırımcı firmalarının iştahını kabartan türden bir ihale değildi. Söz konusu olan “KİTAP”tı.

Antalya Valiliği merkezde bulunan okulları kapsayan bir kampanya başlattı. Kampanyanın adı: “Antalya Okuyor”.  Bu kapsamda başarılı dört bin öğrenciye çeşitli türlerden kitap dağıtıldı. Ulaştırılacak kitapları belirlemek için farklı okullardan öğretmenler seçildi. Geçmişteki deneyimlerden bu tür komisyonların seçtiği kitaplara çok olumlu bakmam. Ancak, bu defa yanıldığımı gördüm. Komisyon Sait Faik’ten Gülten Dayıoğlu’na uzanan geniş bir yelpazede seçim yapmış. Çağdaş yazarlarımıza yer verilmiş olması sevindirici.

Sürekli olarak yakındığımız ve dile getirdiğimiz kitaba ilgisizliği kırmanın, okumaya ilgiyi arttırmada görev ailelerden öğretmenlere, bürokratlara kadar uzanıyor. Görünen o ki Antalya Valiliğinin kampanyası, her yıl kütüphaneler haftasında ya da özel günlerde gördüğümüz “Kitap Verme Törenleri”ne benzemiyor. Girişimin ciddi boyutlarda olduğu anlaşılıyor Bu kadar karamsar haberlerin, insanı bıktıran, zedeleyen olayların arasında böyle bir girişim bir nebze de olsa insana umut veriyor.  Dileyelim Antalya Valiliğinin başlattığı bu proje uzun soluklu olsun ve ilçe okullarına da yayılsın.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 17 Şubat 2011