Bir Sinemam Bile Yok


YILDIZ, ŞEHİR, SARAY, AKDENİZ, İNCİ, YENER

Bu isimler bir zamanlar Antalya’da faaliyet gösteren sinemalara ait.

Yıldız Sineması, bugün, Atatürk Anıtı’nın karşısında yükselen ve aynı ismi taşıyan apartmanın bulunduğu yerdeydi. İsmini bir din görevlisi olan Yıldız Hafız’dan almıştır. Bir din adamı Antalya’da sinema kurmuştu.

Şehir Sineması ise Metin Çakallık’lı tarafından işletiliyordu. Film gösterimlerinin yanı sıra konserlere de ev sahipliği yapıyordu Şehir Sineması. Şimdilerde Plaza 2000 olarak bildiğimiz bina Saray Sineması’ydı.  Saray Sineması’nın izleyicisi daha çok yabancı filmlere ilgi duyardı. Şener Akıncılar’ın işlettiği sinemanın izleyici kitlesi farklıydı. Bugün kapalı duran, tekrar değerlendirilmeyi bekleyen İnci Sineması Kaleiçi’ndeydi. Çanakkale Zaferi, 10 Kasım, Cumhuriyet’in kuruluşu gibi özel günlerde düzenlenen film gösterileri burada yapılırdı.

Yener ve Akdeniz Sineması yeniden düzenlenen yaya yolu üzerinde bulunuyordu. Başta yerli ve yabancı filmler gösterilirken zamanla, o bilinen filmlere yenik düştüler, sonrada kapanıp gittiler. Belediyenin, “Yaz Sineması” ilanlarını ve Prestij Sineması’nın boş kalan panolarını görünce eski sinemaları hatırladım. Bu saydığım sinemaların aynı zamanda yazlık bölümleri de vardı. Akşam serinliğinde gökyüzünün altında gazoz, fruko eşliğinde film seyretmenin hazzını bir daha nasıl yakalayabiliriz ki? Çok kısa bir süre öncesine kadar Batı Sinemaları, Şener Akıncılar’ın yönetiminde faaliyet gösteriyordu, bize güncel filmleri izleme olanağı veriyordu. Ancak, Akıncılar’ın sinema işletmeciliğinden çekilmesinden sonra Plaza 2000 dışında Antalya merkezinde başka sinema salonu kalmadı.

Sinema salonları alışveriş merkezlerine çekildiler. Onlar da gişe yapan filmleri gösteriyorlar.

Türkiye’nin en uzun soluklu festivalini yapan bir kentte sinema salonlarının birer birer kapanması ve farklı sinema anlayışlarını yansıtacak olanaklardan yoksun olması ilginç değil mi?

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 23 Eylül 2011