Başlarken


 

Bir günün size neler getireceğini önceden bilemezsiniz. Geçen hafta, Ansan’ın bahçesinde arkadaşlarla, akşamüstü çay keyfi yaparken, Ahmet Oruçoğlu masamıza konuk oldu. Cumhuriyet Akdeniz Eki’nden konuştuk. Okuyuculardan, kitap tanıtım ve kültür sanat yazıları konusunda talep geldiğini söyledi.

Böylece, kendimi Cumhuriyet Akdeniz’in ailesi içerisinde buldum. İki haftada bir, Cumartesi günleri sizlerle birlikte olacağım. Bazen, yeni çıkan kitapları bazen de kentimizdeki kültür sanat olaylarını birlikte paylaşacağız.

DÖŞEMEALTI ÜZERİNE BİR KİTAP

Döşemealtı denilince aklımıza eskiden ilk olarak halı gelirdi. Giray Ercenk, ortaya koyduğu titiz çalışmasında Döşemealtı’nı kapsayan coğrafyanın dünden bugüne önemine dikkat çekiyor. Çekül başkanı Metin Sözen kitabın araştırmacılar için ne ifade ettiğini şu sözlerle vurguluyor: “Bir yaşamı dolduran bu kitaba, “Yaşadığı yeri bilmeyi “ sorumluluğa dönüştürmüş bir kimliğin ürünü olarak bakın. Buna, paylaşmayı bilen çevresinde kendisiyle birlikte tüm bilgileri götürecek insanları dağ taş demeden bulan, ak kağıt üstüne düşüren, kalıcı kılınması içinde tüm yolları deneyen bir kimliğin ürünü olarak bakın.”

Ercenk, çalışmasını yedi bölümden oluşturmuş. Sadece, arkeolojik ya da tarihsel bilgiler aktarmıyor bize. “Halk” ve “Kültür” başlığını taşıyan üçüncü ve dördüncü bölümlerde Döşemealtı’nın yaşam biçimine, renkli kişiliklerine de yer veriyor. “Dünden Bugüne Döşemealtı” kitabının ortaya çıkmasına Abdullah Tekin, Haluk Akıltopu, Mustafa Koparan, Dr. Mustafa Özcan, Prof. Dr. Mustafa Adak, Tevfik İnal Ercenk gibi isimler katkı koymuşlar.

Bir önemli nokta da, Antalya’da, ne yazık ki, çok fazla rastlamadığımız biçimde temiz baskıyla karşılaşmamız. Özellikle fotoğrafların basımında gösterilen titizlik, ortaya konulan özenli çalışma dikkat çekiyor.

Kenti biçimleyen kurumlar, sadece ekonomiden, ticari hayattan sorumlu değildirler. Bulundukları yerin kültürel sanatsal, düşünsel iklimine katkıda bulunmak zorundadırlar. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ( ATSO ) Giray Ercenk’in bu çalışmasını kitaplaştırarak üzerine düşen grevi yerine getirmiştir. Kutlamak gerekiyor.

Dileyelim, Antalya’daki diğer kurumlar da ATSO’yu örnek alırlar ve bu tür çalışmalara destek verirler.

Giray Ercenk: Dünden Bugüne Döşemealtı – ATSO Yayınları – Antalya, 2010

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 26 Nisan 2010