50. Yıl


Günler göz açıp kapayıncaya kadar geçip gidiyor. Çocukluk, gençlik çağlarımızda, önümüzde nice zaman var, diye düşünürken, bir de bakmışsınız ki her şey geride kalmış. Hayatımızdaki iyilikler, kötülükler ömrümüzün içini doldurmuş. Size anmak ya da unutmak kalmış. Belki insan hatırlamak istemediklerini unutabilir. Ancak kurumların böyle bir ayrıcalığı yoktur. Geçmişi belgelemek, “ bellek oluşturmak” sorumluluğunu taşırlar.

Altın Portakal Film Festivali 2013 yılında 50. Yılını kutlayacak. Yaklaşık üç yıl var.

50 yıl uzun bir süredir. Anlatılacak, konuşulacak, değerlendirilecek. Başta Burhanettin Onat, Behlül Dal, Dr. Avni Tolunay olmak üzere festivale emeği geçen irili, ufaklı herkes anılmalıdır. Festivalin tarihçesini anlatan, anıları içeren kitapların yanı sıra, sinema sanatına katkılarını ele alan yayınlarda düşünülmelidir. Hayata geçirilişinden, günümüze uzanan serüvenini anlatan fotoğraf sergileri, belgeseller, söyleşilerle içerik zenginleştirilebilir. 50. Yıl programı festivalin tarihçesi içe dönük kısmı ve sinema sanatına getirdikleriyle iki sac ayağında oluşturulabilir. Festivalin tarihçesini ilgilendiren bölümü kent müzesi ve Antalya’da bulunan diğer sivil toplum örgütleri hazırlayabilir.  Sanatsal bölümü sinema içerisinden bir kuruma bırakılabilir.

Burada en önemli nokta, kentte bir “ 50. yıl coşkusu” estirebilmektir. Bunun için ise şimdiden çalışmaya başlamak, geniş bir katılımı sağlamak gerekmektedir.

Demokratik, çok sesli, önerilere açık katılımla iyi, başarılı bir 50.yıl programı ortaya çıkabilir.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 14 Nisan 2011