30. Yıla Gelmişiz


1981’de, 12 Eylül’ün getirdiği suskunluk günlerinde, bir avuç aydın suskunluk ortamını aşmanın yollarını arıyordu. Bilsak’da, yapılan bir toplantıda “ Kitap Şenliği” düzenleme fikri ortaya atıldı. Öneri hemen kabul edildi ve çalışmaya başlandı. 1981 yılının Kasım ayında bir otelin salonunda ilk “Kitap Şenliği” gerçekleşti. 1989 yılına kadar aynı mekanda sürdürülen etkinlik, 1990’da Tüyap’ın katılımıyla farklı bir boyut kazandı. Mekan ve isim değişikliğine gidildi. Kitap ve Yayın dünyası artık Tüyap’ın  Tepebaşı’ndaki sergi salonunda okurlarla buluşacaktı. Etkinlik, “Tüyap İstanbul Kitap Fuarı”na dönüştürülecekti.  2000 yılına kadar Tepebaşı’nda açılan Kitap Fuarı, bu yıldan sonra, Tüyap’ın Beylikdüzü’ndeki  yeni fuar alanına taşındı. Kitapseverler, Yayınevleri, Yazarlar daha rahat bir ortamda buluştular. Beylikdüzü’ne geçilmesiyle birlikte, Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’nın etki alanı da genişledi, uluslararası nitelik kazandı. Bu sözde bir “uluslararasılık” değildi. Başta, Frankfurt, Londra, Dresden, Stockholm olmak üzere yurtdışındaki diğer kitap fuarlarıyla iletişim’e geçildi, uluslararası boyutta saygınlığa ulaşıldı.

Yarından sonra, 12 Kasım Cumartesi günü Tüyap Kitap Fuarı 30.kez kitapseverlerle buluşacak. 1981’de, o zor günlerde atılan adımlar, bugün İstanbul’a ve ülkemize saygın bir fuar kazandırdı. Bu yılın konusu “ Umut: Düş mü? Gerçek mi?” başlığını taşıyor. Konuk ülke, dünya edebiyatına Necib Mahfuz gibi bir büyük yazarı kazandıran Mısır olacak. Kitap Fuarı’nın bu yılki “ Onur Ödülü”ne ise Edebiyatçı, Sanat Eleştirmeni Ferid Edgü değer görüldü. Özellikle, modern öykücülüğümüzün, 1950 kuşağının önemli isimlerindendir Edgü. “Hakkari’de Bir Mevsim”, “Çığlık”, “ Bir Gemide”, “İşte Maria İşte Deniz”,”Do Sesleri” gibi öykü ve romanları edebiyatımıza kazandırmıştır. Bunun dışında, Komet, Abidin Dino üzerine kitaplar yazmış ve sanat üzerine düşünceler üretmiştir. Edgü, birikimiyle, düşünce dünyamıza katkılarıyla bu ödülü çoktan hak etmiştir.

Tüyap İstanbul Kitap Fuarı aynı zamanda edebiyatçıların bir araya geldiği, tekrar görüştüğü buluşma olanağıdır. Yayınevleri yeni yazarlarla tanışır, yazarlar ise kendilerini yayınevlerine kabul ettirmeye, dikkat çekmeye çalışırlar. Bizim gözümüz bu yıl da Antalya’dan yazar arkadaşları arayacak. İstanbul dışında yazan, üretenler için önemli bir fırsattır Tüyap İstanbul Kitap Fuarı.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 10 Kasım 2011