2. Antalya Limon Kısa Film Günleri


İlki, 2009 yılında, Antalya Müzesi Salonu’nda gerçekleşmişti. Etkinlikten amaçlanan kentimizin kültür – sanat yaşamına katkı koymak, sinemaya ilginin sadece 10 günle sınırlı kalmaması gerektiğini göstermekti. Türkiye’nin en uzun soluklu sinema festivalini   düzenleyen bir kentin sinema adına daha fazla etkinlikler ortaya koyması  gerekiyor. Yola çıkarken  hedeflenen  amacın ne kadar doğru olduğunu daha sonraki günler gösterdi. Antalya Kısa Film Günleri’nin ardından Üniversite’de Fransız Kısa Film Haftası düzenlendi. Bu yıl, Olympos Rotary Klubü Kısa Film Günleri gerçekleştirdi. Ayrıca, Sümer Tilmaç’ın da liselerde kısa film çalışması yapma düşüncesi olduğunu biliyoruz.

Bu yıl 2. düzenlenecek olan Antalya Limon Kısa Film Günleri 25 -27 Mart 2011 tarihleri arasında yine Antalya Müzesi Salonu’nda gerçekleşecek. 25 Mart Cuma günü saat 17:00’de başlayacak gösterimlerde Türkiye’den Belçika’ya; Amerika’dan Makedonya’ya uzanan geniş bir yelpazede ilginç kısa film örnekleri sunulacak. Deneysel, Animasyon, Belgesel ve Kurgu  türlerinde çekilen çalışmalar oluşturuyor gösterim programını. Öne çıkabilecek filmler arasında Ahmet Ilgaz’ın, “Sütlü Çikolata” adlı belgesel çalışması, 2010 Cannes Film Festivali Kısa Metraj Altın Palmiye Ödülü’nü alan, Ermeni yönetmen Serge Avedikian’ın  “Hayırsız Ada”sı ve Haydar Paşa Garı’nın yanmadan önceki son halini gösteren Deniz Kader ve Candaş Şişman’ın ortak çalışması  “Yekpare” adlı filmlerini sayabiliriz. Bu tür etkinliklerin bir amacı da kentin kültür- sanat yaşamına katkıda bulunmuş, ancak,  Antalya dışında yaşayan bu kent kökenli sanatçıları da bulmak olmalıdır. Bu çabalar sanatın her dalı için geçerlidir. Antalya Limon Kısa Film Günleri bu kapsamda kentlerinden uzak düşmüş, küstürülmüş iki sinemacıya da yer veriyor. Altın Portakal Film Festivali bünyesinde Kısa Film Bölümü’nü hayata geçiren ve bu türde çok önemli yapıtlar veren Ethem Özgüven’e ayrı bir bölüm ayrılıyor. “ Ethem Özgüven’e Saygı” bölümünde Özgüven’in “ 9 deneysel filmi” yer alacak. Ayrıca, Köln’de sinema eğitimini tamamlayan, yüksek lisans yapan Esin Büyükyıldırım Özbanazi’nin  “Çalınmış Hikayeler”  adlı çalışması da gösterilecek.

2. Antalya Limon Kısa Film Günleri, herhangi bir kurumun maddi desteği ile gerçekleşmiyor. İmren Çalışkan Tüzün ve Françoise Fierrot Atay’ın kişisel çabalarıyla gerçekleşiyor.

Biz sinemaseverlere düşen ise salonu doldurarak gerekli desteği vermek olacaktır. 25 – 27 Mart 2011 tarihleri arasında kısa filmin önemli örnekleri bizleri bekliyor.

Ahmet Tüzün

Cumhuriyet Akdeniz - 18 Mart 2011