Basın Bültenleri 5

Ahmet Tüzün Arşiv Çalışmaları

Yaşadığımız coğrafyada süregelen pek çok olumsuzluğa, savaşlara, göçlere rağmen, kendi bireysel geçmişimizin sorumluluğunu yüklenmek ve geleceğe aktarmak kararlılık ve cesaret gerektiriyor. Varoluşumuzun bir parçası olan geçmişimiz, yapıp ettiklerimiz, toplumsal yaşamın ve sorunların gölgesinde kalıyor, kendi yaşantımızı öne çıkarmak da yadırganıyor çoğunlukla. Eğer tutkuyla bağlanılmış edebiyat, sanat ve buna eşlik eden birliktelik, birlikte üretim var ise bunu mercek altına almak, göz önüne çıkarmanın kişisel sorumluluk ve ödevimiz olduğunu düşünüyorum.

Michel Foucault, “Bilginin Arkeolojisi” adlı kitabında yer alan ‘Tarihsel A Priori ve Arşiv’ başlıklı yazısının sonunda, arşiv üzerine görüşlerini şöyle dile getiriyor.;”Arşiv daha önce söylenmiş olanı, varoluşu, onda işleyen ifadenin işlevi, ait olduğu söylemsel oluşum, kendisinden doğduğu genel arşiv sistemi düzeyinde sorgulayan bir tanımlamanın genel temasını gösterir. Arkeoloji söylemleri, arşiv öğesi için de özelleşmiş pratikler olarak betimler.”

Geçen sene, kütüphanemizin arşivlenmesi konusunda bir adım attığımı çalışmalara başlayacağımızı yazmıştım. 18 Mart 2017’de, Canan Özer’le, çalışmaya başladık, kütüphane sistemini kuran, Devinim’in de destekleriyle kısa sürede öğrendik sistemi.

Kitapların bibliyografik bilgilerini sisteme girmek, hem kütüphanedeki kitapların sayısını, türünü saptama olanağı verecek, hem de öncelikle Ahmet Tüzün’ün edebi ve kültürel coğrafyasına yolculuk olanağını sunacak bize.

Bir kitabın ISBN numarasıyla uluslararası kütüphane sistemlerinde bulunabilirliğini gözlemleme olanağı buluyoruz çalışmalarımız esnasında. Özellikle bir kitabın bibliyografik bilgilerinin uluslararası standartlarda, kitabın giriş bölümünde detaylı bir şekilde Kültür Bakanlığı’nın yayımladığı kitaplarda yer verildiğini, az sayıda da olsa, bazı yayınevlerinin özen gösterdiğini farkettik.

Çalışmalarımız, Temmuz ve Ağustos ayında daha da yoğunlaştı, bu sürede epeyce yol katettik. 18 Mart 2017’den bugüne kadar, öncelikli olarak, Türk Edebiyatı şiir, deneme, araştırma ve inceleme alanında yayımlanmış 1900 kitabı arşivlemiş bulunuyoruz, alınacak epey yol var önümüzde.

Kütüphane, kamusal alana sadece internet üzerinden açık olduğu için sistemin kullanımı üzerine kısaca bilgi vermenin doğru olacağı kanısındayım. http://imrenahmettuzunkutuphanesi.org adresinden, gelişmiş arama seçeneğinden, kitap seçildiğinde, girişi yapılan kitaplara ulaşılabilir. Ayrıca, yazar ve kitap adı üzerinden de sorgulama yapılabilir.

Sepete ekle, dikkati çeken kitapların seçilmesine olanak veriyor. Şimdilik üyelik bölümü aktif olarak kullanılamıyor.

Bu vesileyle, kütüphanenin arşivlenmesinde beni cesaretlendiren, birlikte çalıştığımız Canan Özer’e teşekkür ediyorum.

Ahmet Tüzün, 23 Ocak 2012’yi 24 Ocak 2012 bağlayan gece, bana bir ses bırakmak istediğini, bu nedenle kayıt cihazını kullanması konusunda yardımcı olmamı istedi. O gece ses kaydını açtığımda, istemedim Ahmet Tüzün’ün bu kaydı yapmasını, zira çok tedirgindik ikimiz de. Bu süreci yazmak kolay değil benim için, bu nedenle, ekleyeceğim linkten Ahmet Tüzün’ün kendi sesinden dinlemenizi istiyorum.

Bugüne kadar, Ahmet Tüzün’ün bıraktığı ses kaydını, hayata veda eden kız kardeşim Sıdıka Çalışkan ve benden başka dinleyen olmadı.

Ahmet’in bıraktığı ses, beni en zor günlerimde ayakta tuttu diyebilirim. Onun; “Pes etme!”diyen sesi her zaman kulaklarımdadır.

Dönüp gelemediği kahvaltı masasına bir kez olsun oturup kahvaltı yapmadım, sanat ve dünya hakkında konuşabileceğim can yoldaşımın yokluğu içimi yaksa da, onunla ortak geçmişimizi korumanın azmi bende bütünlük duygusunu sürdürüyor.

Lao Tzu; “Büyük insanlar veda ederek giderler…”, demiş, Ahmet Tüzün’ün bıraktığı ses bana bu cümleyi hatırlatıyor.

Yazar, Çevirmen, Ahmet Tüzün’ü 6. ölüm yıldönümünde özlemle, sevgiyle anıyoruz.

İmren Tüzün

İletişim: imrentuzun@ttmail.com

Facebook Sayfası için tıklayınız...

Copyright © 2009-2016 Ahmet  Tüzün. All rights reserved.

 

designed by DESTECH İNTERNET HİZMETLERİ