Basın Bültenleri 1

Ahmet Tüzün’ün Sonsuzluk Evi Üzerine
Ahmet Tüzün sağlığında, sık sık ölüm üzerine konuşsa da, hiçbir zaman mezar ve mezarlık üzerine bir konuşma geçmemişti aramızda. Yaşamımız sanat, edebiyat ve yaratıcılığa adanmış olarak sürdüğü için, yaşama olan inancımızdan olsa gerek, pek çok konuda olduğu gibi bu konu üzerinde de konuşma gereği hissetmemiştik.

Ahmet’in beklemediğimiz hayata vedasından sonra, onun yokluğunu, mezarını kabullenmekte zorluk çektim. Toprakla kalması, bir bahçe gibi olması, bana duygusal olarak iyi geliyordu. Böyle kalması, sadece benim kararıma bağlı olamayacağı için, kardeşi Kemal Tüzün’ün de uyarısıyla, mezarının yapılması konusunda harekete geçmem gerektiğini hissettim.

Ahmet Tüzün’ün sonsuzluk evinin yapımını tasarlarken, hayata veda etmiş, yazar ve sanatçıların mezar görsellerine baktım. Çoğunlukla mütevazi ve doğayla uyumlu olduklarını gözlemledim.

Bu nedenle betonun çok kullanılmadığı, doğayla uyumlu bir tasarım üzerinde çalıştık. Muğla mermerinden, gri renkte bir mermere karar verdik. Mermerin sağlanması, mezar tasarımının çizilmesi, isminin yazılması ayrı ayrı bir emeği gerektirdi. 30 Mayıs 2016, Pazartesi günü mezarın yapımını gerçekleştirdik. Tasarımından yerleştirilmesine kadar izledim ve en iyi şekilde yapılması konusunda çaba harcadım.

Dursun Lale ve çalışma arkadaşlarına, Mehmet Sait Cabaoğlu, Ömer Engin Yanık, Esat Yanık ve Hüseyin Kemal Dal’a bana verdikleri destek için teşekkür ediyorum. İmren Tüzün

İletişim: imrentuzun@ttmail.com

Facebook Sayfası için tıklayınız...

Copyright © 2009-2016 Ahmet  Tüzün. All rights reserved.

 

designed by DESTECH İNTERNET HİZMETLERİ