Ahmet Tüzün'ün Entelektüel Duruşu, Edebiyat, Kültür ve Sanat Alanındaki Çalışmaları Değerlendirildi.

05 Mayıs 2012 Cumartesi günü Antalya Müzesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen Ahmet Tüzün'ü Anma etkinliği, "Türkiye'de Entelektüelin Kahraman Olarak Portresi" başlığı altında gerçekleşti. Panele çeşitli illerden gelen şairler ve yazarlar katıldı. Etkinliğe konuşmacı olarak Hüseyin Avni Cinozoğlu, Mehmet Can Doğan, Yücel Kayıran, Rıza Kıraç, Giray Ercenk ve Dündar Uluğkay katıldı.

Hüseyin Avni Cinozoğlu'nun yaptığı açılış konuşmasından sonra Tüzün'ün hayatından kareler ve kendi sesinden oluşan sinevizyon gösteriminde şöyle diyordu Tüzün: "Ömür ve hayat iki iç içe geçmiş sözcüktür. Ömür bir akış hayat ise onun bir parçası. Hayat içerisinde neler yaşadığınız onu nasıl doldurduğunuz önemli."

Panele çeşitli illerden gelen şairler ve yazarlar katıldı. Panelin yöneticiliğini şair Hüseyin Avni Cinozoğlu yaparken, birinci bölüme Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Can Doğan ve Şair Yücel Kayıran katıldı.

Hüseyin Avni Cinozoğlu, Tüzün için yazdığı bir şiiri okudu. Cinozoğlu, Tüzün'ün Edebiyat dünyası için önemli bir insan olduğunu belirterek; "Ahmet Tüzün'e sevgi ve hayranlığım dışında kendisine büyük bir saygı duyduğumu da itiraf etmeliyim. Ahmet Tüzün yazdıklarıyla ve anılarıyla yaşamaya devam edecektir" diye konuştu.

Mehmet Can Doğan, Türkiye'de entelektüelin tarihsel konumunu saptayarak başladı. Entelektüellerin muhalif yapılarından dolayı hem dünyada hem de Türkiye'de egemen güçlerden baskı gördüklerini, buna rağmen toplumsal duruşlarından ödün vermediklerini ifade etti. Etkinliğe katılamayan Haydar Ergülen ve Necmi Zeka'nın yazıları okundu. "Bir Edebiyat Dostunu Yitirmek" başlığını taşıyan yazısında Ergülen şunları söylüyordu.; "Elbette öncelikle bir edebiyat, sanat ve kültür insanıydı, yazıları, çevirileri, çevirdiği kitaplar, hazırladığı Altın Portakal Şiir Ödülü Sempozyum kitapları, son dönemde Cumhuriyet'in Akdeniz Ekindeki yazıları. Dolu dolu bir yazı ve sanat yaşamının izleri bunlar. Ahmet Tüzün'ün gizli kahramanlığı açık kahramanlığından fazlaydı" Şair Necmi Zeka'da panele gönderdiği "Bir çevirmen ya da aşık – Bir aşık ya da çevirmen" başlıklı yazısında, Tüzün'ün Almanca'dan Türkçe'ye kazandırdığı şiir çevirilerinin değerini vurguladı."Ahmet Tüzün'ün Ulla Hahn, Rose Auslaender, Reiner Kunze gibi şairlerden yaptığı "pırıl pırıl", özellikle yalınlıklarıyla güçlü çevirilerin sırrını ilk bakışta kendini çok öne çıkarmayan, fazlasıyla mutevazi, gizli kalmış "iyi edebiyatçı" yönüne bağlayabiliriz" Panelistlerden Şair Yücel Kayıran, Tüzün'ün içinde bulunduğu toplumsal durumu sosyal yapılar açısından yorumlayarak başladı."1980'den ortamının içinde Tüzün, bir varlık mücadelesi vermiştir sonra oluşturulan 'kültürel kimliksizlik' " dedi. Rıza Kıraç ise "Ahmet Bey hiç bir zaman kendini öne çıkarmadan kimi zaman sanat danışmanı olarak, kimi zaman filmlerin seçilmesinde katkıda bulunarak, festival kataloglarının hazırlanmasını organize ederek Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin daha sanatsal ağırlığı olan bir festival olması için çalıştı."

Panelin ikinci bölümünde konuşan Antalyalı Tarihci ve araştırmacı yazar Giray Ercenk ise AKSAV Başkanlığı döneminde birlikte çalıştığı Tüzün'ün hayata veda etmesinin Antalya için çok büyük bir kayıp olduğunu söyledi. AKSAV yöneticilerinin Tüzün'ün paneline katılmadıkları gibi, çiçek bile göndermemelerinin düşündürücü olduğunu ifade eden Ercenk, ömrünü Altın Portakal Şiir Ödülü'ne adayan Tüzün'e haksızlık yapıldığını ifade etti. Dündar Uluğkay ise "1983 Yılında Antalyaspor'un kulüp tüzüğünün hazırlanması gerekiyordu. Antalyaspor'un Tüzüğünün hazırlanması görevini Ahmet Tüzün'e vermiştim. Ahmet Tüzün kısa sürede tüzük taslağını hazırlayarak bana getirdi, bende gerekli çalışmaları yaptırtarak Antalyaspor Tüzüğünü yönetim kuruluna sundum. Bugünkü mevcut Tüzüğümüzün nüvesi o yıllarda atılmıştır."

Ahmet Tüzün'ün eşi İmren Tüzün Büyükşehir Belediyesi ve Altın Portakal yönetiminin eşine uyguladığı haksızlığı ve vefasızlığı bildiği için davetiye göndermediğini söyledi. Ayrıca, Etkinliğe katılan konuşmacılara ve destek verenlere teşekkür etti.