Ahmet Tüzün'ü Anma Etkinliği

04 Mart 2012’de hayatını kaybeden Ahmet Tüzün, 05 Mayıs 2012 Cumartesi günü Antalya’da düzenlenecek bir etkinlikle anılacak. Antalya Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek olan etkinliğin adı “Türkiye’de Entelektüelin Kahraman Olarak Portresi” başlığını taşıyor.

Haydar Ergülen, Hüseyin Avni Cinazoğlu, Necmi Zekâ, Yücel Kayıran, Mehmet Can Doğan, Rıza Kıraç, Giray Ercenk, Dündar Uluğkay’ın katılımıyla gerçekleşecek etkinlikte Ahmet Tüzün, çeşitli yönleriyle ele alınacak.

Tüzün, Antalya'nın kültür sanat hayatına olduğu kadar, edebiyata, şiire de katkıları olan bir yazardı. Altın Portakal Şiir Ödülü ve Sempozyumu’nun mimarlarından olan Tüzün, 1998’den 2009’a kadar, bu ödül kurumunun işleyişinde, sempozyumların gerçekleştirilmesi ve sempozyum kitaplarının hazırlanmasında, ve bu ödülün Türk şiir ortamında önemli bir yere gelmesinde öncü bir işlevi yerine getirmişti.

Özgeçmiş

Ahmet Tüzün

1958 yılında Antalya’da doğdu. İlkokulu burada tamamladıktan sonra, Orta ve Lise tahsilini Almanya’da sürdürdü. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi. 1979 – 1981 yılları arasında DAAD Bursu ile misafir öğrenci olarak Münich Üniversitesi’ne devam etti. 1982 yılında fark derslerini vererek Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı, Tiyatro Tarihi Bölümlerinden mezun oldu. Aynı yıl, “Alman Edebiyatı’na Berlin Duvarı’nın Etkileri” adlı Yüksek Lisans çalışmasını tamamladı.

Ahmet Tüzün’ün Türkçe’den Almancaya çevirdiği üç kitap bulunmaktadır. Çeşitli dergilerde edebiyat yazıları ve şiir çevirileri yayımlanmaktadır. ( Yeni Biçem, Mühür, Mor Taka, Şiiri Özlüyorum, Şair Çalışıyor, Yom Sanat, Tömer Bursa, Bahçe, Yeni Düşlem, Oluşum, Sincan İstasyonu, Zalifre Yazıları, Şiir Saati, Eliz)

Antalya Sanatçılar Derneği, Edebiyatçılar Derneği, PEN, BESAM, Özerk Sanat Konseyi üyesidir. 1998-2009 yılları arasında Altın Portakal Şiir Ödülü ve Sempozyum’u Yürütme Kurulu Üyeliğinde bulundu. Bu etkinlik çerçevesinde yayımlanmış olan Sempozyum kitaplarını yayına hazırladı.

Uzun yıllar Antalya Kültür Sanat Vakfı ve Altın Portakal Film Festivali’nde sanat danışmanlığı görevini üstlenmiştir. Antalya’da yayınlanan Cumhuriyet Akdeniz Gazetesi’nde köşe yazıları yazdı.

Ahmet Tüzün 2010 yılında Edebiyatçılar Derneği Genel Yönetim Kurulu’nda yer aldı.

Çeviri Kitapları:

Jale İnan’a Saygı : Perge Kazıları ( Türkçe’den Almanca’ya)

Antalya Müzesi Tarihçesi ve Heykelleri ( Türkçe’den Almanca’ya)


Hazırladığı Kitaplar:

Hayalete Övgü ve Ahmet Oktay Şiiri ( Alkım Yayınları, 2003)

Yavru Aslandan Konu Komşuya ve Necmi Zeka Şiiri (Yom Yayınları, 2004)

Cendere ve Güven Turan Şiiri (Şiirden Yayınları,2005)

Beni hiç Göremezsin Odağında Yücel Kayıran Şiiri (Şiirden Yayınları, 2006)

Ba Şiiri ve Birhan Keskin, (Metis Yayınları, 2007)

10 Altın Şair Antolojisi, (Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı Yayınları,2007)

Cevat Çapan Şiiri ve Bana düşlerini Anlat (İkaros Yayınları, 2010)