Basın Bültenleri 1

Ahmet TÜZÜN
02.01.1958 - 04.03.2012

Yazar, Çevirmen, Ahmet Tüzün’ü 4. ölüm yıldönümünde özlemle, sevgiyle anıyoruz.

Zaman, hızlı ve acımasızca akıp giderken, kaybettiklerimizin anısına ve onların geride bıraktığı kültürel mirasa sahip çıkma sorumluluğu veriyor bize. Özellikle, “Somut Olmayan Kültürel Miras”a sahip çıkmak, somut varlıklar gibi, arkeolojik bir kazı çalışmasını zorunlu kılıyor. Her gün daha önce farkına varmadığımız bir yazı, bir not, bir nesneyle karşılaşabiliyoruz.

Gerek Somut, gerekse Somut Olmayan Kültürel Miras’ın korunmasının, kişisel, toplumsal bilinç ve özveriye, aynı zamanda da ekonomik olanaklara bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda, Ahmet Tüzün mirasının sağladığı olanaklarla Dergi arşivini yeniden ayrıştırma, tasnif etme ve raflara yerleştirme imkanı bulduk. Çok eski yıllara ait dergiler olmakla birlikte, 1985 ile 2012 yılları arasında yayımlanan şiir, edebiyat, sanat ve düşünce dergilerinden oluşmaktadır. Elbette, olanaklar ölçüsünde yayımlanmakta olan dergiler arşive kazandırılıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi dergi arşivi bilgisayar ortamına aktarılmış, kitaplarla birlikte Kütüphane sistemine aktarılmayı beklemektedir. 2016 yılında, Kütüphane sitemine geçiş yapma konusunda gerekli adımları atmak istiyoruz. Elbette, derlenen yazılarının kitaplaşması, bilgi ve belgelerinin djital ortama aktarılması gerektiğinin de bilincindeyiz.

Antalya Kent Müzesi’ne değerli katkılar koymuş olan Ahmet Tüzün’le, “Sözlü Tarih” çalışmaları kapsamında, Dilek Metin Sert, 22 Aralık 2008’de, evimizdeki Kütüphanesinde bir söyleşi gerçekleştirmişti. Bu söyleşi, hem Ahmet Tüzün’ün kişisel tarihi hem de Antalya’yla ilgili önemli ipuçları veriyor bize.

Ayrıca, iki kez düzenleme olanağı bulduğumuz, “Ahmet Tüzün’ü Anma” etkinlikleri için hazırladığımız fotoğraf gösteriminin gerek kişisel gerekse edebiyat dünyası açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Söyleşiye ve Fotoğraf Gösterinimine aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

https://youtu.be/StA9OStDpM4
https://youtu.be/i3_83sK4gWQ

Baharın geldiği bugünlerde, onun çok sevdiği erik ve çağlaları tadamayacak olması içimizde bir sancı olarak duruyor.

03 Mart 2016’da hayata veda eden şair Ahmet Oktay’ın dizelerinin meramımızı anlatmaya yeterli olduğuna inanıyoruz.

-bir fikir, bir dize, bir imge-
kalacak etbet birilerinde
ve belki onların peşine düşecek
başka birileri de

Ahmet Tüzün’ün edebi ve kültürel mirasının korunması için çabalarımız devam ediyor. Bu konuda bizi destekleyenlere teşekkür ediyoruz.

Eşi
İmren Tüzünİletişim: imrentuzun@ttmail.com

Facebook Sayfası için tıklayınız...

Copyright © 2009-2016 Ahmet  Tüzün. All rights reserved.

 

designed by DESTECH İNTERNET HİZMETLERİ