Basın Bültenleri 1

Edebiyatçı , Çevirmen, Kültür Sanat İnsanı Ahmet Tüzün’ü 3. Ölüm Yıl dönümünde Sevgi ve Saygıyla Anıyoruz.

04 Mart 2012, Pazar günü hayata veda eden Edebiyatçı ve Çevirmen Ahmet Tüzün’ün arkasında bıraktığı edebi mirası ve kütüphanesi, hem Antalya Kültür Sanat Kurumları’na yaptığı katkılar, hem de Edebiyat alanında verdiği ürünler hakkında bize önemli ipuçları veriyor.

Antalya Kültür Merkezi’nde Sanat Danışmanı olarak çalıştığı dönemde bir Kültür Merkezi’nin, kent halkına, nasıl aktif ve canlı bir program hazırladığını ortaya koyuyor. Altın Portakal Film Festivali, Akdeniz Altın Portakal Şiir Ödülü , 1. Antalya Caz Festivali, Felsefe Günleri ve Antalya Resim Festivali’ne verdiği desteği ve kazandırdığı perspektifi arşivindeki belgelerden izleyebiliyoruz. Ayrıca, Antalya Müzesi, Antalya Sanatçılar Derneği ve Antalya Kent Müzesi de destek verdiği kurumlar arasında bulunuyor.

Ahmet Tüzün’ün edebi mirası, Alman Dilinde yazan şairlerin şiirlerinden çeviriler, Şiir, Öykü ve Roman üzerine eleştiri yazılarından oluşmaktadır. Söz konusu edebi ürünleri Antalya ve diğer kentlerde yayımlanmış edebiyat dergilerinde yer almıştır. Antalya’da; İnsan, Morca, Bahçe, S’İMGE, Portakal, kALEkAPISI, Etken gibi dergilerde, diğer kentlerde ise üçüncü öyküler, MorTaka, Sincan İstasyonu, Şiir Saati, Şiiri Özlüyorum, Yom Sanat, Zalifre Yazıları, Ücra, TÖMER ÇEVİRİ’de yazıları yayımlanmıştır. Dergilerde izlerini sürerek arşivini yaptığım yazıları kitaplaştığında edebi mirasını daha iyi değerlendirme olanağı bulacağız.

Tüzün, yerel gazetecilik ve dergiciliğe önem veriyordu. Antalya Körfez, Son Nokta, Cumhuriyet Akdeniz’de yazdığı yazılarla kentin nabzını tutmaya çalıştı.

Ahmet Tüzün, yaşamını edebiyata ve sanata adamış bir kültür adamı olarak arkasında önemli bir kütüphane ve dergi arşivi bıraktı. Dergilerin tamamına yakını arşivlenmiş olup, 354 dergi ismi tespit edilmiştir. Edebiyat, Şiir, Öykü, Eleştiri, Sanat, Felsefe, Düşünce, Siyaset, Sosyal Bilim ve Politika alanında yayımlanmış ve yayımlanmakta olan dergileri içermektedir.

Kütüphanesinde ise, Türk Edebiyatı ve Dünya Edebiyatı’ndan Şiir, Öykü, Roman, Eleştiri, Felsefe, Araştırma, Siyaset, Sosyal Bilim ve Almanca kitapları bulunmaktadır. Kütüphane arşivlendiğinde daha detaylı bilgilere ulaşılabilecektir.

Evren Dayar’ın Nevzuhur Dergisi’nde yer alan; “Antalya’da Gazete ve Dergi Yayıncılığının Erken Dönemleri” başlıklı yazısında dile getirdiği; “…'l9. yüzyılın ikinci yarısında tutulan bazı tereke kayıtlarında, tek tük de olsa kitaplara rastlandığını, fakat terekesinde kitap bulunan kentlilerin münevverler ya da memurlar olduğunun altını çizelim” cümlesi, arşiv çalışmalarına odaklanmamı sağladığını belirtmek isterim.

Bu vesileyle şunu da dile getirmeyi bir sorumluluk olarak görüyorum. Antalya’da Edebiyat ve Sanat’ın yaşatılması, başta Antalya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, alt belediyelerin ve diğer resmi kurumların, ekonomik olanakları sanatı desteklemeye uygun bireylerin vereceği desteğe bağlıdır. Bu kentte bir edebiyat dergisinin çıkarılması ve var olan edebiyat etkinliklerinin yaşatılması, geçmişte, Ahmet Hamdi Tanpınar, Cahit Uçuk, Baki Süha Ediboğlu, Hamit Macit Selekler, Alpay Kabacalı, Şaban Tüzün, Metin Demirtaş ve Ahmet Tüzün gibi Edebiyat insanlarına bir borcumuzdur. Onların açtığı yolun devam etmesini ve edebi miraslarının korumasını sağlayacaktır.

Ahmet Tüzün’ü 3. Ölüm yılında sevgi ve saygıyla anıyor, edebi mirasının yaşatılması için çaba harcadığımın bilinmesini istiyorum.

Eşi İmren Tüzün

İletişim: imrentuzun@ttmail.com

Facebook Sayfası için tıklayınız...

Copyright © 2009-2016 Ahmet  Tüzün. All rights reserved.

 

designed by DESTECH İNTERNET HİZMETLERİ